Dobré ráno, milí studenti!

To nám to ale letí... dneska už je pátý den plavby na širém moři. Pomalu se blížíme k místu, které bude další zastávkou na naší společné dobrodružné plavbě za tekutým a zdravým tělem.

Nicméně... ještě máme nějakou tu námořní míly před sebou. A ještě tady máme jeden nevyřízený účet → pořád nám tady na naší lodi někdo přebývá.

Nedá se nic dělat. Když mě někdo fakt štve, tak s ním nemám slitování. Takže, než zakotvíme naši loď na další zastávce, půjde náš černý pasažér nekompromisně přes palubu.

Má totiž velkou smůlu,
kapitánka nás pro tuhle příležitost parádně vybavila:

  • Dýchaní celý tělem
  • Dýchání do třech prostorů
  • 6 léčivých výdechů
  • Vnitřní úsměv

Že nevíte, co to je?
Tak to budete mrkat.

Je právě tak akorát čas,
předat slovo kapitánce...

Lodní deník - palubní čas "Týden 4 Lekce 5",
hovoří kapitánka lodi TEKUTOST:

"Dobré ráno, naši milí studenti!

Co je přirozené dýchání? Touhle otázkou se zabýváme už pátým dnem na palubě naší lodi.

A dnes vám ukážu, jak a proč použít celé vaše k dýchání.

Známý americký psychiatr Alexander Lowen definoval přirozené dýchání takhle: "Přirozené dýchání je způsob jakým dýchá dítě nebo zvíře. Zahrnuje celé tělo. Ne každá část těla se účastní procesu dýchání. Nicméně každá část je do určité míry ovlivněna dechovými vlnami, které proudí tělem.  Když nadechujeme, dechová vlna vychází z hlubin břišní dutiny a pohybuje se do hlavy. Když vydechujeme, tato vlna se pohybuje z hlavy do chodidel."

Takhle zní definice přirozeného dýchání.

A když se na ni podíváme pravýma očima, tak zjistíme, že jen málo lidí dýchá přirozeně. Většina lidí jen nevědomě užívá svůj dech.

Abychom objevili skutečnou moc přirozeného dýchání, musíme nejdřív rozlišit dva důležité aspekty:

  • vnější dech, jsou všechny ty přirozené fyziologické pohyby, procesy a mechanismy, které vaše tělo dělá při dýchání,
  • vnitřní dech, což je jemný dech, který proudí celou naší bytostí.

Chcete-li se naučit přirozeně dýchat, musíte se naučit vnímat vnější i vnitřní pohyby svého dechu. 

Je to jednoduché… prostě když dýchám, tak je potřeba si uvědomit, co to moje tělo vlastně dělá za pohyb.

A to tělo dělá přesně tohle:

  • Při nadechování tlačí bránice na břicho a tím umožní plicím se roztáhnout. Zatímco se břicho roztahuje ven a tím uvolňuje
    prostor pro bránici.
  • První pohyb, který si uvědomíte při nádechu je ten, že vám klesne dolů bránice. Ale tenhle pohyb si můžete uvědomit jenom, když dýcháte přirozeně.
  • Vaše plíce se vždycky naplňují vzduchem ze zdola. A vzduch v plicích stoupá směrem vzhůru. Je to stejné, jako když naléváte vodu do láhve. Váš nádech je ještě k tomu podpořen pohybem hrudi a hrudní kosti směrem ven. Díky tomu se vytváří ještě více prostoru
    pro vzduch v plicích.
  • Při vydechování bránice tlačí na plíce, tím vytlačuje vzduch z vašeho hrudníku směrem vzhůru, ven z těla. Zároveň se hrudní kost pohybuje dolů a žebra a břicho dovnitř. To způsobuje uvolnění celého těla.

Když si začnete všechno tohle výše popsané uvědomovat, rozvíjíte tím vaši vnitřní citlivost, senzitivitu vůči vašemu tělu (o tom jsme mluvili právě včera), která je potřebná k přirozenému dýcháni, relaxaci vašich tkání, orgánů a celého vašeho těla.

A když tohle zvládnete, dokážete podpořit vaše přirozené dýchání ještě o stupeň navíc:

Při nádechu totiž nejde do vašeho těla jenom vzduch, ale i životadárná energie. Abyste si tohle dokázali uvědomit, tak si jednoduše představte, že při nádechu natahujete do sebe vzduch od chodidel až na vrchol hlavy. 

A při výdechu si pak zase představte, že ten vzduch jde od vaší hlavy, přes celé vaše tělo úplně dolů až do chodidel. A tam odsud pryč z vašeho těla. Tím pustíte všechno to špatné z vašeho těla jednoduše ven.

Tohle dýchání je velmi účinné a léčivé, sama to mám vyzkoušeno ze své praxe fyzioterapeutky. 

A tohle přesně, co jsem vám tady teď popsala, je dýchání celým tělem.

Když dýcháte celým tělem a uvědomujete si svou polohu těla
od hlavy až k patě, tak...

  • zlepšujete přijímání kyslíku,
  • obnovujete vaše buňky, tkáně, orgány...
  • zbavujete vaše tělo jedovatých látek,
  • a zároveň se na psychické úrovni uvolňujete.

Váš dech se pohybuje nejen nahoru a dolů a tím vám pomáhá uvědomit si vaše postavení těla. Váš dech se taky může pohybovat ještě jiným směrem: dovnitř a ven. A tím spojit vaše vnitřní prostory těla s vnějším světem.

K tomu si stačí zase jenom uvědomit,
že uvnitř vašeho těla máte tři základní prostory:

  • dolní dýchací prostor: to je prostor od pupku dolů
  • střední dýchací prostor: to je prostor od pupku bránici
  • a horní dýchací prostor: to je prostor od bránice k hlavě

Jednoduše si zavřete oči a jen si tyhle prostory představte.
Váš mozek to zaznamená a pak už to nemusíte dál nijak složitě zkoumat.

Jenom tím, že si uvědomíte, že vaše tělo dýchá to těchhle tří prostorů, už si jednoduše uvolňujete zbytečné napětí ve vašem těle a harmonizujete si tím tělesné a duševní procesy.

Až se dostaneme k praktické části dnešního dne,
objevíte přesně na tohle konkrétní cvičení.

Když si tohle cvičení, zaměrené na 3 základní dýchací prostory uděláte večer před spaním, zklidní vás to a pomůže vám to lépe usnout.

Když si ho naopak zacvičíte během dne, posílíte tím vaší vitalitu. Dýcháním pomocí tří dýchacích prostorů posilujete a oživujete vaše tělo.

Jednou z největších překážek přirozeného dýchání je neschopnost plně vydechovat. 

Zatímco nadechování vyžaduje určité napětí, vydechování vyžaduje uvolnění tohoto napětí. Plné nadechování není možné udělat bez plného vydechování. 

Je tedy dobré si uvědomit, co vám brání v plném vydechování.

Může to být třeba pocit, že je třeba odhodit tu tunu starostí, které nesete jako ten pověstný kříž na ramenou. 

Tím, že se zbavíte zbytečné zátěže, umožníte vašim ramenům a žebrům relaxovat a klesnout do přirozené polohy. Plné vydechování pak přijde naprosto přirozeně.

Lidé, kteří za normálních okolností nedokážou plně vydechovat, jsou prostě neschopni se plně nadechovat. Je to taky závislé na tom, jestli jsme ochotni plně žít a vnímat život.

Plné nadechování a vydechování je možné jen tehdy, když jsme schopni zbavit se známého a přijímat neznámé. Při plném vydechování se vyprazdňujete, zbavujete se nejen oxidu uhličitého, ale taky starých napětí, myšlenek.a pocitů. Při plném nadechování se obnovujete, naplňujete se nejen kyslíkem, ale taky novými vjemy z vnitřního a vnějšího světa.

Ti z vás, kteří z vlastní zkušenosti vědí, jak smích může změnit emoce a zlepšit náladu si určitě všimli, že upřímný úsměv přítele, partnera nebo i neznámého člověka je nakažlivý. Dokáže vás osvobodit od stresu a negativity.

Takový úsměv může změnit vaše fyziologické a citové rozpoložení. Může vám dát novou energii a hlavně, co nás bude v tuhle chvíli nejvíc zajímat je to, že tím výrazně přispívá k vašemu přirozenému dechu. 

I když neobyčejná moc úsměvu byla empiricky potvrzená (prostě všichni víme, že smích léčí), je překvapující, že se tak málo lidí vědomě usmívá (no schválně se rozhlédněte kolem sebe, až vyrazíte na nákup). 

Když jste rozzlobení, nebo když máte strach, vaše orgány produkují jedovaté výměšky, které blokují energetické kanály, vyvolávají třeba nechutenství, nespavost, zvyšují krevní tlak, zrychlují srdeční tep a vyvolávají negativní emoce.

Když se usmíváte, vaše orgány vylučují látky, které naopak posilují celé tělo. 

Existují cviky (a najdete je za chvilku v dnešní praktické části), které vás naučí se vědomě usmívat. A k tomu vás ještě naučí takovou na první pohled zvláštní věc→ naučí vás “usmívat se do orgánů a tkání”.

Těmto cvičením se říká “Cvičení na vnitřní úsměv”.

Pokud se "usmíváte" do svých orgánů, zvyšujete jejich výkonnost. Když propojíte vnitřní úsměv s hlubokým, přirozeným dechem, vytváří se tak tzv. úsměvný dech. Účinky takového dechu mají téměř okamžitý vliv na celý váš organismus → uvolníte svaly v obličeji a tohle uvolnění se jako lavina šíří do celého vašeho těla, lépe proudí krev a blahodárně působíte na svůj mozek a na nervovou soustavu.

Milí studenti,

v posledních 5 dnech jsme mluvili o fyziologických a psychologických účincích přirozeného dýchání. 

Mluvili jsme také o blahodárných účincích přirozeného dýchání na citový život. Na těchto účincích není nic záhadného, protože jsou založeny na vnitřním fungování našeho organismu. 

Začlenit přirozené dýchání do našeho každodenního života je to nejpraktičtější, co můžete udělat pro své zdraví.

Dejte ale pozor na jednu věc:
speciálních dechových cvičení, která vám pomůžou čistit dýchací systém, relaxovat ve stresových situací, regenerovat různé tělesné orgány apod... je dnes plný internet. Jenže má to jeden háček… tahle cvičení a techniky fungujou jen v případě, že umíte správně a přirozeně dýchat a vnímat vaše tělo.

Zkuste proto nejdřív ve svém každodenním životě úplně jednoduše cvičit přirozené dýchání podle našich příruček z praktických částí kurzu.

A až se naučíte přirozenému dýchání (a věřte mi, že to určitě poznáte, protože budete dýchat jinak, než doteď), tak si pak klidně najděte nějaké další speciální dechové cviky. Existují totiž desítky tradičních technik, jenže… jejich účinnost závisí na vaší schopnosti vnímat vaše tělo. A to se naučíte jen tím, že začnete přirozeně dýchat.

Málokdo si totiž uvědomuje, že když bude cvičit nějaké tradiční dechové techniky a nebudu umět pořádně to základní, tedy přirozeně dýchat, tak může sám sobě víc ublížit, než pomoct. 

Mezi těmi technikami ale existuje jedna čestná výjimka a tou je cvičení, kterému se říká “Šest léčivých výdechů”. Tohle cvičení může dělat úplně každý, aniž by musel umět vnímat svoje tělo. A tohle cvičení taky najdete v praktické části dnešního dne.

Milý studenti, 

právě teď tu pro vás máme poslední - pátou příručka - která vám pomůže stejně jako ty 4 předchozí k tomu, abyste dokázali najít svůj přirozený dech.

Zároveň vám moc přejeme, aby vám nikdy nedošel!

Stahovat můžete tady...

Tak, milí studenti,

v tuhle chvíli bychom se vám za normálních okolností popřáli krásné 2 dny volna, které následují vždy po 5 dnech intezivního tréninku na naší lodi TEKUTOST, ale dnes to bude maličko jinak...

Náš první důstojník má, jak sám říkal, ještě jeden nevyřízený účet...

S černým pasažérem na naší lodi...

Já se s vámi tímto pro dnešek rozloučím...

Vypráskat černého pasažéra a nevítaného hosta na naší lodi... to je práce pro otrlou mužskou část naší posádky."

Lodní deník - palubní čas "konec 4. týdne"

Lekce 1

Lekce 2

Lekce 3

Lekce 4

Lekce 5

Jak bez pardonu vyrazit dveře
s nezvaným hostem ve vašem těle

- se dozvíte už zítra přímo tady -

Milí studenti,

v posledních měsících a letech naše dýchání intenzivně prověřují všelijaké moribundusy, na čele s covidem-19. Ani celá naše posádka na naší lodi tomu nebyla ušetřena. A protože, připravili jsme pro vás ještě jednu specialitu.

Speciální postup, který používáme na naší lodi, pro případy, kdy je potřeba bez pardonu vyrazit dveře s nevítaným hostem ve vašem těle: