Když chodíte na rehábku a ono to nepomáhá…

Pořád dokola se plácáte v bolestech? Úleva v nedohlednu? Byli jste někdy na rehábce, na masáži, elektroléčbě? Víte, proč vám nikdy nepomůže klasická rehabilitace?

Jsem Svatuška Klen a jsem fyzioterapeutka. Dělám to už 20 let. Pomáhám lidem vrátit se do normálního života.

A proto jsem musela přijít na to, co lidem opravdu pomáhá. 
A taky, co ne.

Před lety jsem si řekla… a dost!. Milá rehabilitace, jsi fajn, umíš na chvíli pomoci, ale z mého pohledu chodíš pořád “okolo náměstí”. A já se chci podívat do středu náměstí. 

Co tím myslím? Jednoduše… zkuste si představit řeba sebe. Máte nějaký zdravotní problém (úraz, nemoc, operace… cokoliv) a chcete ho vyřešit. Přijdete za mnou (nebo za svým fyzioterapeutem nebo doktorem) a samozřejmě chcete svůj problém řešit. 

Já mám 2 možnosti:

Takhle se to dělá běžně, pomocí klasické rehabilitace:

Klasická rehábka to s vámi vezme vedlejšími uličkami a časem se stejně dostanete na vzdálenější, nezpevněnou cestu co nejdál od náměstí (náměstí = váš nejlepší fyzický a psychický stav). Vám se na chvíli sice uleví, přestane vás to bolet, jenže… dřív nebo později se vám opakují ty samé příznaky, bolesti a stavy, které už znáte. 

Proč to tak je?

Klasická rehabilitace nedohlédne do všech vrstev vaší bytosti. Zaměří se na kloub, sval. Ale dál už je vůči vašemu tělu slepá.

Klasická rehabilitace chodí vedlejšími uličkami. 

A zapomíná na to vaše náměstí.

Takhle jsem to pozorovala na svých pacientech. 

A přesně takhle jsem to nechtěla. To radši půjdu mít nádobí někam do hospody (a taky jsem to tak kdysi na chvíli udělala).

Řekla jsem si, že jestli mám zůstat fyzioterapeutkou, tak si ze srdce přeju poznat něco, co bere vás, mého pacienta, jako celek. I kdybyste ke mě přišli třeba jen kvůli bolesti malíčku na noze.

Mé přání bylo vyslyšeno. A dodnes jsem za to neskutečně vděčná. 

Dostala jsem se pod vedení moudré, zkušené a vzdělané terapeutky a lektorky paní Lucie Uhlířové. 

Studovala jsem u ní, učila se na sobě a měla jsem vždy nad sebou přísnou, jasnou, ale milující a laskavou učitelku. A díky ní jsem poznala léčivé, regenerující a životadárné účinky našeho kraniosakrálního systému (cranium = lebka, sakrum = křížová kost a činnost mozkomíšního moku).

A věřte, nebyl to styl rychlokurzu, jak je teď v módě. Kdy si zaplatíte kurzovné, o víkendu se to v rychlosti “naučíte” a… sbohem a šáteček… s certifikátem v ruce vyrážíte pomáhat lidem. 

Tohle funguje úplně jinak. 

Chceš to dělat? Jo holka, tak to nejdřív sama na sobě poznej, zkoušej, sbírej zkušenosti… a až zjistíš, jak to funguje, tak je s pokorou můžeš použít ve své praxi pro své pacienty.

Od té chvíle, když chcete řešit svůj problém, mám pro vás druhou možnost. 

A jak funguje vám ukážu na konkrétním příkladu z mé praxe…

Dostala jsem nabídku mít na starost profesionální tým házenkářek.

Kdo z vás se trochu vyzná ve sportu, ten ví, že házená je jedním z nejdrsnějších kontaktních sportů vůbec. A o úrazy a poranění tady fakt není nouze.

Řekla jsem majiteli týmu, že to beru, ale budu to dělat trochu jinak, než je zvykem.

Budu se každé hráčce věnovat komplexně. I když přijde třeba kvůli úrazu kolene…

Když přijde zraněná házenkářka s poraněným kolenem, tak bych ji nikdy nedostala tak rychle a účinně zpět do její formy, kdybych dělala jen klasickou rehabilitaci. 

Když profesionální házenkářka ke mně přijde s bolestí kolene, tak neuvolňuju jen svaly v oblasti kolenního kloubu a ostatních přilehlých částech, ale hlubší až ty nejhlubší části.

A právě proto se nevěnuju jen jejímu kolenu.

Uvolním jí napětí v těle prostřednictvím fascií. 

Co to jsou fascie?

Jestli někdy vaříte, tak víte, že na mase je taková bílá vrstva, jemná blanka. 

A to je právě ta fascie. 

Je to pojivá tkáň, která obklopuje vaše svaly, orgány, šlachy, vazy. Je živá a umí měnit tvar. 

A ve chvíli, kdy vám ji uvolňuju, tak je to pro vás i na bolestivých místech příjemné. A není to vůči vašemu tělu hrubé a násilné. 

Navíc k tomu, během ošetření, podporuju přirozenou činnost toku vašeho mozkomíšního moku. To vám zajistí rychlejší regeneraci těla a poškozené části. 

U poraněného kolene házenkářky nikdy nezapomenu dát ještě magnetickou akupresuru, která navíc podpoří činnost ledvin. A ledviny vám to protislužbou vrátí při léčbě vašeho kolene. 

Pak udělám všechny ty potřebné záležitosti v rámci rehabilitace jako např. mobilizaci, měkké techniky. Přilehlé části procvičím a zkontroluju jejich hybnost.

Nikdy se nezapomenu zaměřit na dech, na držení těla a napětí v celém vašem těle. A samozřejmě taky na způsob myšlení a na celkový psychický stav.

Tohle všechno totiž hraje obrovskou roli v tom, jestli vám terapeut dokáže nebo nedokáže pořádně pomoct.

Třeba při bolestech krční páteře pracuju i s dráhou močové měchýře a uvolňuju i napětí na stěně močového měchýře. I tady se dá pohmatem povolit fascie. 

A na co nikdy nezapomenu je pumpování.

Nebojte, nebudu do vás pumpičkou tlačit vzduch jako do prázdné duše.

Pumpování je speciální léčebná technika, která není náročná na provedení. Zvládnete ji, i když máte třeba sádru na noze. 

Tahle technika pustí do bolavého místa a celého vašeho těla znova život, sílu, vitalitu. 

Co tím myslím?

Představte si ucpanou hadici na zahradě. Taky s ní nezalejete zahradu a květiny vám uschnou.Tak je to i s vaším tělem. 

Musíte mu zajistit jeho TEKUTOST. Pak se začnou dít doslova a do písmene divy.

Celé mě to neskutečně baví a dává mi to smysl. Protože z namakaných těl profesionálních sportovců se stává něco pohyblivého, snadněji regenerujícího. A to je samozřejmě významně znát na jejich výkonech a výsledcích.

Chci tady říct, že mám dlouholeté a naprosto výborné praktické zkušenosti s technikou, která podporuje váš kraniosakrální systém (neboli DECH ŽIVOTA, což je prosím odborný termín), A spolu s dalšími důležitými aspekty –  jídlem, fyzickým pohybem a spánkem – ovlivňují veledůležitou věc ===>>> TEKUTOST vašeho těla.  Bez ní totiž nemůžete být nikdy zdraví.

Za tímto slovem se skrývá hodně účinného, terapeutického, funkčního a léčebného. 

Chápu, že spoustu lidí můžou tyhle názvy a termíny (tekutost, kraniosakrální systém, dech života) vystrašit, protože neví, co si pod nimi představit. A vážně nejde o žádné čarování a hraní si se slovíčky. Je to čistá věda, podložená mnohaletými vědeckými výzkumy a studiemi. 

Ve světě je takhle technika běžnou součástí zdravotnictví. Vše stojí na vědecky prověřených faktech. A v mnoha případech, kdy to vypadá, že už neexistuje žádná cesta k uzdravení, přináší zlepšení zdravotního a psychického stavu pacientů.

Díky jejímu každodennímu používání v mé terapeutické praxi s ní mám za ta léta ohromně pozitivní profesionální zkušenosti. A tohle všechno mě neustále motivuje k tomu, abych dál prohlubovala své vědomosti.

A co všechno se dá touhle metodou dát do rovnováhy, zlepšit, uzdravit?

Z mé praxe jsou to třeba úrazy pohybového aparátu. V akutní fázi zranění to umí hodně muziky. 

Před a po jakékoliv operaci to výrazně podporuje regeneraci a obnovení hybnosti.Snižuje pooperační komplikace. 

Báječně to pomáhá u lidí po cévních mozkových příhodách. 

Dále u párů, kdy ženy nemohou otěhotnět nebo kdy se děti od miminka nevyvíjí pohybově správně. 

U nádorových onemocněních mám také zkušenosti a pozitivní výsledky. Už několikrát se podařilo zastavit bujení nádoru a metastázy vymizely. Vždycky samozřejmě komunikuju s onkologickou klinikou pres pacienta a jeho ošetřující lékaři ví o všem, co s pacientem dělám. 

Další pozitivní zkušenosti mám u hyperaktivních dětí, u lidí ve stavu porušeného vědomí, u lidí napojených na přístroje, u lidí s velkými bolestmi hlavy, u dětí, když mají teplotu a spousty a spousty dalších příkladů, které kdybych jmenovala, seděli bychom nad tímhle textem ještě zítra.

Samozřejmě vždycky respektuju plně zdravotní stav pacienta, jeho diagnózu a to, co říká, cítí, prožívá a vyjadřuje.

Možná to vypadá všechno snadně. Přijdete ke mě, na pár hodin si lehnete a svět bude zase růžový. Ale…

Já, ani nikdo z terapeutů nebo lékařů nejsme čarodějové a neumíme kouzlit. Umíme vás však vést na vaší cestě a být vám nápomocni v uzdravení. Vždycky to však má podmínku – plnou spolupráci pacienta.

Odměnou je pak to, ze se vaše bolavé tělo proměňuje postupně na pružné, pohyblivé a víc a víc bezbolestné TEKUTÉ tělo. A postupně se mění jak vaše tělo, tak i vaše psychika. Ze zamračeného, utrápeného se stává vitální a usměvavý člověk.

Moje učitelka Lucie Uhlířová o celé téhle technice píše ve své knize Kraniosakrální jóga (koupit jí můžete třeba tady >>>

Dozvíte se v ní třeba právě o technice pumpování, kterou jsem tady zmínila.

Možná sice hned na “první dobrou” nebudete vědět, o co přesně jde, jak máte pumpovat a nepochopíte okamžitě plně princip pumpování podle knihy. Je to ale naprosto přirozené. 

Doporučuju jediné! Poznejte autorku nebo kohokoliv z jejich žáků a přijďte osobně poznat léčivý účinek pumpování a kraniosakrálního systému. 

Mějte se moc hezky!

Svatuška